Sformatuj dysk pod Windows i Mac OS


Dysku przenośnego używamy po to, aby przenosić dane między urządzeniami. Dlatego powinien on być kompatybilny z każdym z używanych urządzeń i ich systemami operacyjnymi. Dysk można sformatować wybierając odpowiedni typ plików: FAT32, exFAT lub NTFS. 

FAT32

Najstarszy to FAT32. To jeden ze standardowych systemów plików dostępnych w Windowsach. Pamięci USB zwykle są formatowane właśnie w FAT32, który jest obsługiwany przez system Windows, Mac OS X, Linux, konsole do gier i praktycznie wszystkie inne urządzenia z portem USB. Wadą takie go formatowania jest jednak, że pojedynczy plik przechowywany na nośniku nie może być większy, jak 4 GB. Nadaje się więc tylko do przechowywania niewielkich plików.

NTFS

Innym sposobem jest formatowanie w NTFS, bez limitu dla pojedynczego pliku. Ponadto NTFS obsługuje kontrolę uprawnień, więc możliwe jest zablokowanie dostępu do wybranych plików.

NTFS jednak też ma wady. To przede wszystkim brak kompatybilności z innymi systemami niż Windows. Mac OS może tylko odczytywać pliki, bez możliwości ich edycji i zapisu. Takich plików nie obsługują także konsole PlayStation i Xbox, z wyjątkiem Xbox One.

exFAT

Obecnie coraz bardziej popularnym systemem plików jest exFAT. Jest lekki, jak FAT32 i nie posiada irytujących ograniczeń wielkości pojedynczego pliku. Jest kompatybilny z Windowsem, w całości wspierany przez Mac OS X. Niestety nie jest obsługiwany przez Xbox 360 i PlayStation 3, jednak działa w Xbox One i PlayStation 4 i inne starsze urządzenia.