Prezent dla gracza – gamingowy monitor


Wielu graczy marzy o tym, aby pod choinką znaleźć dobry gamingowy monitor. Bo nie wystarczy dobra karta graficzna i mocny procesor, jeśli monitor niedomaga.

Monitor dla gracza powinien mieć przynajmniej 24 cale. Popularne są też 27 i 29 cali, ale sprzedaje się też coraz więcej modeli o wielkości 32 i 34 cale.

Ważnym parametrem jest też rozdzielczość. Dla monitorów 24-27 cali najlepsze jest FullHD. Przy wielkości 29 cali najlepsza jest rozdzielczość WQHD – Wide Quad High Definition, czyli poczwórna rozdzielczość HD. Natomiast w przypadku matryc powyżej 30 cali konieczne jest 4K.

Ważna jest również częstotliwość odświeżania, która wpływa na płynność obrazu. Najlepsza będzie częstotliwości odświeżania do 144 hertzów.

Wybierając monitor trzeba zwrócić uwagę na obsługiwaną technologię. G-Sync działać będzie na kartach graficznych Nvidii, natomiast FreeSync – AMD. Takie dopasowanie znacznie poprawi płynność obrazu.

Dobry monitor powinien mieć co najmniej dwa złącza HDMI, DisplayPort i złącza USB, a także gniazdo jack.

Warto zastanowić się też nad zakupem monitora z zagiętą matrycą, co pozwoli pozbyć się problemu z kątami widzenia na całej powierzchni.

Niestety nie wymyślono jeszcze idealnej matrycy. Obecnie dostępne są matryce: TN – tanie i dość szybkie , IPS – z najlepszymi kątami widzenia, ale wolne oraz VA – z niskimi opóźnieniami, dobrym odwzorowaniem kolorów i ostrością. Dla graczy najważniejszy jest czas reakcji, a więc polecamy TN.