Jaka karta graficzna dla gracza?


Na rynku pojawiają się nowe gry, a nasze komputery nie są w stanie sprostać ich wymaganiom. Zwykle przyczyną jest karta graficzna i zazwyczaj ten jeden element wystarczy wymienić, by cieszyć się najnowszymi grami.

Granie w najnowsze gry na najlepszych ustawieniach i z odpowiednią płynnością wymaga nie tylko dobrego procesora i zasilacza, ale przede wszystkim mocnej karty graficznej.

Kartę graficzną można wybrać i wymienić samodzielnie lub skorzystać z pomocy serwisu.

Jak dobrać parametry?

Każda karta graficzna ma procesor graficzny, który jest jej podstawowym elementem. Jest to Radeon lub GeForce. Różnice w jakości obrazu 3D pomiędzy nimi są bardzo niewielkie. Obiektywnie trudno stwierdzić, czy któryś jest lepszy.

Wydajność

Karty mają pewne oznaczenia, które należy poznać. Karta graficzna GeForce GTX jest bardzo wydajna, natomiast GeForce GT ma wydajność podstawową, do ogólnego zastosowania i wymagających multimediów. Karta graficzna Radeon R9 to karta bardzo wydajna, Radeon R7 – wydajna, zaś Radeon R5 to karta o podstawowej wydajności.

Interfejs

Kartę instaluje się w gnieździe PCIe. Ważna jest wersja tego interfejsu, ponieważ gdy wybierzemy kartę korzystającą z gniazda PCIe 3.0, aby maksymalnie wykorzystać potencjał nowej karty, płyta główna musi być kompatybilna, czyli w tym samym standardzie.

Profil

Wielkość karty wbrew pozorom ma znaczenie. Dostępne są karty o niskim i pełnym profilu. Gdy mamy małą obudowę, większa karta może się do niej zwyczajnie nie zmieścić. Karty o pełnym profilu mają jednak większą wydajność, więc czasem warto pokusić się o wymianę obudowy na większą.

Szyna

Ważnym parametrem karty jest szyna pamięci – połączenie między układem graficznym a pamięcią ram, w której przechowywane są dane obliczeń procesora. Im szersza szyna, tym lepszy przepływ danych, dlatego lepszą opcją będzie 256 bit.

Pamięć

Większość kart wyposażona jest już w pamięć typu GDDR5. Karty tańsze mają pamięć GDDR3, jednak różnica w wydajności gier jest odczuwalna, więc warto zainwestować w GDDR5.